گیاهان مناسب برای بخور دادن صورت 

بخور دادن صورت دارای فواید بسیار زیادی برای پوست می باشد. بخور دادن صورت باعث می شود منافذ پوست باز شود و همچنین باعث پاکسازی سلول های مرده سطح پوست می شود. در این بخش ازسایت بهاره کلهر به معرفی گیاهان مناسب برای بخور دادن صورت پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نحوه بخور دادن صورت چگونه است؟

۱) آرایش روی صورت را پاک کنید. خود را با آب و صابون و یا هر ماده ی تمیز کننده ی دیگری که می دانید پاک کنید و سپس صورت را به طور کامل خشک نمایید.

۲) ظرف را پر از آب کنید. حداقل ۳ فنجان آب؛ و آن را جوش بیاورید.

۳) آب را داخل یک ظرف کم عمق و پهن بریزید.

۴) صورت خود را حداقل ۲۰ سانتی متر بالا تر از ظرف قرار دهید، حوله را روی سر خودبیندازید. پیش از بخور دادن به پوست صورت ابتدا باید صورتتان را از کلیه آلودگی ها، چربی ها و مواد آرایشی به طور کامل پاک کنید. بخار باید گرم و آرام بخش باشد نه داغ و سوزاننده! اگر بخار خیلی داغ بود و احساس ناراحتی می کردید، سریعاً این کار را متوقف کنید!

۵) برای مدت زمانی نزدیک به ۵ تا ۱۰ دقیقه زیر حوله بمانید، سپس خود را با آب سرد بشویید. این کار به مصدود شدن منافذ کمک می کند.

۶) در این زمان می توانید از مرطوب کننده و یا ماسک صورت استفاده کنید. شما می توانید در بخار آب از گیاهانی نظیر چای سبز، بابونه، اسطوخودوس و نعناع نیز استفاده کنید.

گیاه را در یک فنجان خیس کرده و به آب در حال جوش اضافه نمایید. پیش از استفاده از هر گونه گیاهی مطمئن شوید که به گیاه مورد نظر آلرژی نداشته و تان نسبت به آن حساسیت ندارد.

روش دیگر :

یکی دیگر از شیوه های رساندن بخار به صورت این است که:

۱) صورت را تمیز کنید.

۲) لیفتان را در آب کاملاً گرم خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و روی صورتتان قرار دهید.

۳) زمانیکه لیف سرد شد (معمولاً در کمتر از یک دقیقه) آنرا از روی صورت خود بردارید، و مرحله ی ۲ را مجدداً تکرار کنید. برای رسیدن به بهترین ننتیجه باید این کا را ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار نمایید.

۴) با آب سرد صورت خود را آبکشی کنید و سپس از ماسک صورت یا مرطوب کننده ی ملایم استفاده نمایید.
برای پوست های حساس بهتر است از بابونه و گل همیشه بهار استفاده شود.

توجه داشته باشید که استفاده از موادی که دارای درجه حرارات بالایی هستند در هر دو متد نه تنها فایده ای ندارد بلکه می تواند به شما آسیب هم برساند. بخار بیش از اندازه می تواند صورت را بسوزاند. مراقب باشید و کاری را انجام دهید که در آن احساس راحتی کنید. اگر تان حساس است و یا قبلاً دچار بیماری های ی بودید پیش از استفاده از هر گونه ماسک و یا بخار ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

۱- بخور بابونه و گلبرگ رز

مواد لازم : گل بابونه خشک و گلبرگ خشک شده گل رز به مقدار لازم

با مخلوط کردن گل بابونه و گلبرگ رز خشک شده با آب، می توانیم ترکیبی عالی برای داشتن بخوری آرام بخش ایجاد کنیم.

این بخور برای از بین بردن چین و چروک های پوست صورت مؤثر است و از بروز پف زیر چشم جلوگیری می کند.

۲- بخور گل ختمی و ریحان

مواد لازم : به مقدار لازم از گلبرگ های خشک شده گل ختمی و سه یا چهار برگ ریحان خشک شده

از گل ختمی علاوه بر بخور، در دمنوش ها و اسکراب های بدن نیز استفاده می شود. این گیاه دارای خواص پاک کنندگی است و می تواند آسیب های پوستی ناشی از اشعه های مضر خورشید را برطرف کند.

ریحان نیز خاصیت ضدالتهابی و رطوبت رسانی دارد. بخور حاصل از ترکیب آب با گل ختمی و ریحان، برای پوست های چرب مناسب است.

۳- بخور گل همیشه بهار و ریشهٔ قاصدک

مواد لازم : گل همیشه بهار ارگانیک و ریشهٔ قاصدک خشک شده به مقدار لازم

اگر بخواهیم از خواص شفابخش گل همیشه بهار بهره بگیریم، این بخور انتخاب خوبی است. ریشه قاصدک نیز اثرگذاری خوبی بر پوست دارد.